Treci la conținut
🇷🇴 Pagina în română. English version (Construction & CIS) →
Lucrători români în construcții, self-employed

Îți folosești mașina proprie pentru a te deplasa la muncă?

Lucrezi ca self-employed prin CIS? Materialele îți sunt asigurate de către angajator, ție îți rămâne de înregistrat kilometrii (milele) pe care le conduci în fiecare zi înspre și de la locul de muncă, sculele cu care lucrezi, echipamentul de protecție, cardul CSCS plus alte cursuri pe care le faci pentru calificare sau obținerea unor calificări noi — și, dacă lucrezi departe de casă, locul de cazare plus cheltuielile aferente. Poți să folosești aplicația gratuit, ai 10 scanări gratuite în fiecare lună — pentru cineva care adună bonuri rar, ar trebui să-ți ajungă. Poți de asemenea să adaugi bonuri manual, pentru acea funcție nu se folosește scanerul; poți să adaugi mile gratuit, manual sau automat. Nu trebuie să cumperi nimic din aplicație — dacă chiar ești obligat, te costă o cafea pe lună! Aplicația îți calculează tot ce este necesar și legal pentru a încheia taxele care trebuie verificate de către un contabil autorizat — când are nevoie, îți poți trimite printr-un click toate bonurile plus milele adunate. Un singur fișier. Aplicația îți va spune în timp real, de fiecare dată când adaugi un bon, cât ai salvat. Dacă ai întrebări, îți voi răspunde în limba română în măsura timpului liber pe care îl am!

Mileage automat 45p / 25p CIS 20% / 30% / 0% Refund mediu £2.000+

Cum funcționează CIS dacă lucrezi self-employed pe șantier

CIS — Construction Industry Scheme — este sistemul prin care HMRC reține impozit la sursă de la lucrătorii self-employed din construcții. Antreprenorul (sau agenția prin care lucrezi) îți reține 20% din suma plătită ție pentru manoperă și transferă acei bani la HMRC pe codul tău UTR. Tu primești restul net în cont. Materialele și utilajele le furnizează de obicei antreprenorul — nu trebuie să le cumperi tu și nu apar pe declarația ta.

Ratele sunt: 20% dacă ești înregistrat la HMRC pentru CIS, 30% dacă nu ești înregistrat, 0% dacă ai Gross Status (cifra de afaceri din construcții peste £30.000 pe an în ultimii trei ani și fără datorii la HMRC). Diferența de 10% între 20% și 30% e exact motivul pentru care orice român care lucrează pe șantier trebuie să se înregistreze pentru CIS din prima zi.

La sfârșit de an fiscal (6 aprilie – 5 aprilie), depui Self Assessment. HMRC adună suma reținută prin CIS și o compară cu impozitul real datorat după ce ți-ai scăzut cheltuielile tale (mileage la șantier, PPE, scule, cazare pe digs, telefon). Pentru majoritatea lucrătorilor români, suma reținută prin CIS este mai mare decât impozitul datorat — și HMRC îți returnează diferența. Refund-ul mediu pentru un lucrător cu venit £40.000–£60.000 este £2.000–£3.000 pe an.

Singurul motiv pentru care unii lucrători nu primesc refund-ul corect — sau primesc mult mai puțin decât ar trebui — este că nu și-au înregistrat mileage-ul și nu au păstrat bonurile pentru PPE, scule și cardul CSCS. Kilometrii pe care îi faci cu mașina proprie înspre locul de muncă și de la locul de muncă sunt de departe sursa principală a refund-ului tău CIS — 200 de mile pe săptămână × 50 săptămâni × 45p = £4.500 pe an de deducere. PocketReceipt înregistrează mileage-ul automat cu GPS și capturează cele câteva bonuri pe an care contează (PPE, scule, cursuri, digs).

PocketReceipt pentru lucrătorii CIS

Mileage GPS automat

Cea mai mare cheltuială a ta. Aplicația înregistrează automat fiecare drum la șantier — 45p pe milă pentru primele 10.000 de mile, 25p după. Un lucrător care face 200 de mile pe săptămână ajunge la £4.500 pe an doar din mileage. Nu mai depinde de memorie sau de notițe pe telefon.

Sold CIS în timp real

Înregistrezi fiecare plată primită de la antreprenor — brut, CIS reținut (20%/30%/0%), net în cont. Aplicația adună automat suma reținută prin CIS în timpul anului. Vezi în orice moment câți bani îți va datora HMRC la sfârșit de an.

Bonuri ocazionale, scan rapid

Câteva pe lună — PPE de la Screwfix, scule mici, costul cursului CSCS, factura de la digs. AI-ul extrage automat numele, suma și categoria HMRC. Nu mai e nevoie să păstrezi bonurile în portmoneu.

Categorii SA103F automate

Toate cheltuielile mapate la căsuța corectă din Self Assessment — mileage (Box 20), cazare digs (Box 20), PPE (Box 30), CSCS & cursuri (Box 30), unelte (Box 22 / Box 49), telefon (Box 23).

Prognoza refund-ului

În timp real — câți bani îți va returna HMRC dacă închizi anul fiscal acum. Vezi cum crește refund-ul cu fiecare milă înregistrată și fiecare bon de PPE scanat.

Export pentru contabil

CSV și PDF formatate pentru Xero, FreeAgent, QuickBooks, Sage, IRIS — orice contabil britanic le primește gata pentru declarație. Inclusiv contabilii români care lucrează în UK.

Săptămâna unui lucrător CIS român, înregistrată

  1. Luni dimineață — pleci spre șantier, mileage GPS pornește singur
  2. Marți — drum între două șantiere, mileage adăugat automat
  3. Miercuri — primești £1.600 net de la antreprenor (£2.000 brut minus £400 CIS), înregistrezi plata în aplicație
  4. Joi — îți cumperi bocanci de protecție noi (£75), scanezi bonul
  5. Vineri — plată săptămânală pentru digs (când lucrezi departe de casă), scanezi factura
  6. Duminică — verifici raportul: total mileage, total CIS reținut, prognoza refund
  7. Sfârșit de lună — exporți rapid raportul către contabil

Notă: dacă lucrezi ca subcontractor specializat (electrician, instalator, decorator) și îți cumperi tu materialele pe care le pui în lucrare, acele bonuri se înregistrează la fel — aplicația le acceptă. Dar pentru lucrătorul tipic care primește manopera de la antreprenor și nu cumpără materiale, săptămâna arată ca mai sus.

Cheltuieli deductibile pentru lucrătorii CIS români

HMRC îți permite să-ți deduci orice cheltuială care este wholly and exclusively (exclusiv) pentru munca ta. Tabelul de mai jos mapează cheltuielile tipice ale unui lucrător CIS la căsuțele din SA103F (Self Assessment full pages). Pentru un lucrător român self-employed care primește manopera de la antreprenor, cea mai mare linie este mileage-ul la șantier — urmat de PPE, scule, cardul CSCS și cazarea pe digs. Rândul de materiale apare doar dacă lucrezi ca subcontractor specializat care cumpără propriile materiale (mai rar pentru lucrătorii români tipici).

CheltuialăDeductibilă?Căsuță SA103FNote
Materiale — ciment, nisip, var, cărămizi, lemn, OSB, plăci de gips-carton (drywall)Doar dacă le cumperi tuBox 17 — Cost of goods boughtPentru lucrătorul tipic CIS — nu te aplică. Materialele le furnizează antreprenorul, nu apar pe SA103F-ul tău. Doar subcontractorii specializați care își cumpără propriile materiale (electricieni cu cabluri, instalatori cu țevi, decoratori cu vopsea) folosesc acest rând.
Unelte de mână mici — burghie, șurubelnițe, ciocane, perii, găleți, roleDaBox 22 — Repairs and maintenanceUnelte care se uzează și se înlocuiesc des. Sub £100, le treci direct ca cheltuială.
Unelte mari — burghiu Hilti, mașină de spălat cu presiune, schele mobile, generator, nivel laserDaBox 49 — Annual Investment Allowance / cash basisPeste cca £200. Sub regim cash basis (regula standard pentru self-employed din 6 aprilie 2024) o treci direct ca cheltuială în anul cumpărării. Sub regim traditional accounting, treci pe AIA, până la £1.000.000 pe an.
Mileage la șantier (metoda simplificată)DaBox 20 — Car, van and travel45p pe milă pentru primele 10.000 de mile de business, 25p după. Nu se combină cu capital allowances pe același vehicul. 200 mile/săptămână × 50 săptămâni = 10.000 mile × 45p = £4.500.
Combustibil REAL — diesel/petrol pentru vanDa (alternativă)Box 20Alternativă la mileage simplificat. Folosești bonurile reale + procent business. Pentru van mare cu consum mare poate fi mai bună decât simplificat — calculează ambele și alege.
Insurance van + public liability pentru construcțiiDa (doar sub regim cost real)Box 21 — Rent, rates, power and insuranceSub mileage simplificat sunt deja incluse. Sub regim cost real le treci separat. Public liability £5m este obligatoriu pe majoritatea șantierelor britanice — primă £150–£250 pe an.
Reparații, service, MOT pentru van — doar partea businessDa (doar sub cost real)Box 22Sub mileage simplificat sunt incluse. Doar dacă folosești cost real.
Cazare pe șantier — digs / lodgings (când lucrezi departe de casă)DaBox 20Costuri de cazare pe șantier (locație temporară). Regula 24 de luni: dacă lucrezi continuu pe ACELAȘI șantier mai mult de 24 de luni, cazarea nu mai e deductibilă — devine "locul tău normal de muncă".
Mâncare pe șantier — DOAR în condițiile de mai josDa, condiționalBox 20Deductibilă DOAR dacă rămâi peste noapte într-un loc care nu e casa ta (digs / B&B). Masa la prânz pe șantier obișnuit (când dormi acasă) NU e deductibilă. HMRC ia o poziție strictă aici.
PPE — căști, încălțăminte de protecție steel-toe, vestă reflectorizantă, mănuși, măști, protecție urechiDaBox 30 — Other business expensesEchipament de protecție obligatoriu pe șantier. Cumpărate de la Screwfix, Toolstation, sau direct de la antreprenor.
CSCS card & cursuri (Health & Safety Test, NVQ)DaBox 30Card-ul de bază £36, valabil 5 ani. Cursurile de înnoire / extindere (NVQ, SMSTS, SSSTS) sunt CPD. Cursul INIȚIAL pentru a deveni constructor (nu CSCS, dar cursul calificativ) nu e deductibil.
Telefon mobil — partea de businessParțialBox 23 — Phone, fax, stationeryEstimează corect. 60–80% e tipic pentru constructori care folosesc telefonul pentru comunicare cu antreprenori, programări, navigație.
Working from home (administrare, bonuri, mesaje)DaBox 21Rată forfetară £10 / £18 / £26 pe lună pentru 25–50 / 51–100 / 101+ ore business use. Majoritatea constructorilor reușesc £10 (admin de bază).
Contabil / bookkeeperDaBox 28 — Accountancy, legal and other professional feesInclusiv costul pregătirii Self Assessment-ului. Mulți contabili români în UK costă £200–£400 pe an pentru un constructor.
Cotizația sindicală sau de asociație profesională (UCATT, Unite, FMB)DaBox 30Listată de HMRC ca exemplu de cotizație deductibilă.
Reclama — fluturași, cărți de vizită, listare pe Checkatrade / TrustATraderDaBox 24 — AdvertisingPentru zidari/electricieni/instalatori care primesc clienți direct (nu doar prin agenție).
Cursul INIȚIAL pentru a deveni constructor (NVQ Level 2 dacă nu ai avut deja)NuCursurile inițiale pentru intrarea în meserie nu sunt deductibile — sunt "pregătire pentru a comerțializa". Cursurile DUPĂ ce ești deja constructor (CPD, NVQ Level 3, specializări) sunt deductibile.
Pantaloni standard, blugi, tricouri, adidași (chiar dacă îi porți pe șantier)NuHMRC: "you cannot claim for everyday clothing (even if you wear it for work)." Doar uniforma cu logo sau echipament de protecție.
Sandwich de la Greggs sau cafea de la Costa în drum spre șantierNuSubsistența e deductibilă DOAR pe drumuri de o noapte departe de casă. O masă pe drum spre șantier obișnuit nu e cheltuială de afaceri.
Materiale pe care le folosești și acasă (vopsea pentru livingul tău)NuUtilizare personală — nedeductibilă, indiferent de cum o categorisesc.
Amenzi de parcare, viteză, congestion charge plătit din vinăNuAmenzile nu sunt niciodată deductibile. Congestion charge pentru drum legitim de business (de exemplu, intrare în zona Londra Central pentru un șantier) este deductibilă.

Căsuțele din HMRC SA103F Notes 2026. Dacă cifra de afaceri e sub £90.000, poți folosi SA103S (forma scurtă) — căsuțele 11–19 mapează aceleași categorii.

Adrian, zidar român din Slough, £52.000 brut

Situația

Adrian are 34 de ani, e din Bacău, locuiește în Slough de 8 ani. Lucrează self-employed prin CIS pentru un antreprenor britanic — pune cărămidă pe șantierele lor. Antreprenorul îi furnizează materialele și utilajele; Adrian pune doar manopera. Antreprenorul îi reține 20% CIS pe fiecare plată (Adrian e înregistrat la HMRC, are UTR). Cifra de afaceri brută pentru anul fiscal 2025–26 (6 aprilie 2025 – 5 aprilie 2026) este £52.000. Suma reținută deja prin CIS: £52.000 × 20% = £10.400. Adrian face în medie 200 de mile pe săptămână între șantiere, are mașină personală pe care o folosește 95% pentru business, lucrează 5 zile pe săptămână. Câteva luni pe an stă pe digs când șantierul e prea departe de Slough.

Ce cheltuieli înregistrează în timpul anului

Tot prin PocketReceipt — mileage GPS automat plus câteva bonuri pe lună:

Mileage 10.000 mi × 45p (Box 20)£4.500
Cazare pe digs — 8 săptămâni × £150 (Box 20)£1.200
PPE — bocanci de protecție, cască, vestă, mănuși, ochelari (Box 30)£320
Unelte de mână înlocuite — mistrie, ciocan, fir cu plumb, ruletă (Box 22)£180
Drill DeWalt nou + cărucior pentru scule (Box 49 / cash basis)£380
CSCS card renewal + curs NVQ Level 3 (Box 30)£220
Telefon mobil, 70% business (Box 23)£252
Public liability £2m insurance (Box 21)£180
Working from home flat rate, 12 × £10 (Box 21)£120
Contabil român din Londra (Box 28)£280
Total cheltuieli deductibile£7.632

Calculul impozitului

Cifra de afaceri brută £52.000 minus cheltuieli £7.632 = profit impozabil £44.368. După alocația personală de £12.570, suma în banda de bază este £31.798. Income Tax 20% = £6.360. Class 4 NIC 6% pe profitul între £12.570 și £50.270 = £31.798 × 6% = £1.908. Total impozit datorat: £8.268.

Dar Adrian a plătit deja prin CIS în timpul anului: £10.400.

Impozit datorat HMRC£8.268
Deja plătit prin CIS£10.400
REFUND de la HMRC£2.132

Cum ar fi fără înregistrarea cheltuielilor

Dacă Adrian și-ar fi păstrat doar bonul de la contabil și ar fi pierdut mileage-ul, cazarea pe digs, PPE-ul și CSCS-ul — adică ar fi declarat doar £280 cheltuieli — profitul lui ar fi £51.720. Income Tax 20% pe (£51.720 − £12.570) = £7.830 + NIC 6% pe (£51.720 − £12.570) = £2.349 = total £10.179. Cu £10.400 deja plătit prin CIS, refund-ul ar fi doar £221. Înregistrarea corectă a mileage-ului și a celorlalte cheltuieli îi aduce extra £1.911 în buzunar — și aproape tot vine din mileage-ul automat. De aceea aplicația face GPS-tracking implicit: este cea mai valoroasă funcție a ei pentru un lucrător român self-employed în construcții.

MTD ITSA — Adrian e prins din 6 aprilie 2027

Pragul MTD se uită la venitul BRUT (cifra de afaceri înainte de cheltuieli), nu profitul. Adrian are £52.000 brut — peste pragul de £30.000 care intră în vigoare din 6 aprilie 2027. Adică din anul fiscal 2027–28, Adrian trebuie să trimită 5 declarații pe an în loc de una: patru update-uri trimestriale cumulative (până pe 7 august, 7 noiembrie, 7 februarie și 7 mai) plus Declarația Finală până pe 31 ianuarie.

Din 6 aprilie 2026 pragul e £50.000, din 6 aprilie 2028 scade la £20.000 — care prinde practic orice constructor român cu normă întreagă. Testul folosește venitul brut din anul fiscal anterior. Anul 2026–27 e un an de tranziție cu penalități reduse pentru update-urile întârziate, dar Declarația Finală pe 31 ianuarie are penalități normale.

Cum pierd lucrătorii români bani la HMRC

  • Nu se înregistrează pentru CIS la timpHMRC reține 30% în loc de 20% de la lucrătorii neînregistrați. Diferența de 10% pe £40.000 = £4.000 reținut în plus pe an, pe care îi recuperezi greu. Înregistrarea durează 10 minute pe gov.uk. Codul CIS se face DUPĂ ce ai UTR-ul pentru Self Assessment.
  • Nu înregistrează mileage-ul la și între șantiere200 de mile pe săptămână × 50 săptămâni × 45p = £4.500 pe an. Asta e cea mai mare deducere a ta — și cei mai mulți români o ratează pentru că spun "îmi amintesc" la sfârșit de an. HMRC vrea înregistrare contemporană (zilnică), nu reconstituire din memorie. Aplicația GPS-trackerează automat.
  • Cer "lift" cu colegul și pierd mileage-ul personalDacă mergi cu mașina ta și iei un coleg la șantier, ai mileage normal (45p/25p) plus 5p/milă bonus per pasager — dar doar dacă ambii sunteți pe drum de business. Dacă tu mergi cu colegul cu mașina lui, nu ai mileage. Multe ride-shares informale pierd bani aici.
  • Confundă cazarea pe digs cu masa pe zi obișnuităCazarea pe digs (când lucrezi departe de casă și dormi acolo) este deductibilă cu masa inclusă. Masa la prânz pe șantier obișnuit (când dormi acasă seara) NU este. Regula 24 de luni: dacă lucrezi continuu pe ACELAȘI șantier peste 24 de luni, șantierul devine locul tău normal de muncă și cazarea nu mai e deductibilă.
  • Își iau pantaloni "de muncă" și-i pun pe SA103FHMRC e strict: pantalonii standard, chiar dacă îi porți doar pe șantier, nu sunt deductibili. DOAR uniforma cu logo (rar la lucrătorii CIS) sau PPE (vestă reflectorizantă, cască, încălțăminte steel-toe, mănuși, mască) sunt deductibile.
  • Pierd bonurile pentru PPE și scule miciPe lună un lucrător pune câteva bonuri — bocanci noi, mănuși, un drill nou, o pereche de mistrii. Sunt sume mici (£20–£100 fiecare) dar adună în timp. Pierdute = refund mai mic. Scanează imediat ce le primești.
  • Nu cer payment statements de la antreprenorAntreprenorul e obligat prin lege să-ți dea un CIS statement în 14 zile de la sfârșitul lunii fiscale (până pe 19 a lunii următoare). Statement-ul arată: cifra brută a manoperei, CIS reținut (20% sau 30%), suma netă primită. Fără statement, nu poți declara corect și HMRC poate pune întrebări.
  • Nu se înregistrează pentru Gross Status când ar puteaDacă cifra ta de afaceri din construcții depășește £30.000 pe an în ultimii trei ani și nu ai datorii la HMRC, poți aplica pentru Gross Status — HMRC nu-ți mai reține nimic, primești 100% din bani de la antreprenor. Pentru un lucrător stabil cu £45.000+ pe an care n-are datorii, Gross Status îmbunătățește mult cash-flow-ul (nu mai aștepți refund un an).
  • Cumpără scule pe care le folosesc și acasăDrill-ul cu care îți pui rafturi acasă nu e wholly and exclusively pentru business. HMRC scoate utilizarea personală din procent. Cumpără separat dacă vrei, sau folosește un procent realist.
  • Ratează termenul-limită de înregistrare la HMRCDacă ai început să lucrezi self-employed între 6 aprilie 2025 și 5 aprilie 2026, trebuie să te înregistrezi pentru Self Assessment până pe 5 octombrie 2026. HMRC dă penalitate "failure to notify" pentru întârziere.

Sfaturi de sfârșit de an fiscal pentru lucrătorii CIS

  • Cumpără sculele mari și PPE-ul înainte de 5 aprilieUn drill nou, un set de bocanci de protecție, o cască sau o vestă cumpărate înainte de 5 aprilie trag deducerea în anul fiscal curent. Sub cash basis (regula standard pentru self-employed din 6 aprilie 2024) le treci direct ca cheltuială.
  • Înregistrează-te pentru Gross Status dacă te calificiPentru lucrătorii cu cifră de afaceri peste £30.000 din construcții, Gross Status îmbunătățește cash-flow-ul (primești 100% în loc de 80%, nu mai aștepți refund). Aplicația ia 30–60 zile la HMRC.
  • Cere toate CIS statement-urile de la antreprenorAntreprenorul trebuie să-ți dea CIS statement în 14 zile după luna fiscală. Dacă nu le ai pe toate la sfârșit de an, cere-le acum — fără ele, nu poți declara corect și nu primești refund-ul.
  • Plătește public liability insurance și cotizația de asociație înainte de 5 aprilieAsigurare £5m public liability, cotizație FMB sau Unite — plătite înainte de 5 aprilie aduc deducerea în anul curent în loc să se rostogolească în anul următor.
  • Calculează mileage simplificat vs cost real o dată pe anPentru van cu consum mare și mileage 15.000+ de mile pe an, cost real poate fi mai bun decât simplificat. Pentru van cu mileage moderat, simplificat e mai simplu și de obicei mai bun. Calculează ambele.
  • Verifică banda Class 4 NICPentru 2025–26, Class 4 NIC e 6% pe profit între £12.570 și £50.270, apoi 2% peste. Majoritatea constructorilor români stau confortabil în banda de 6%.
  • Planifică pentru MTD ITSA din 6 aprilie 2027Din 6 aprilie 2027, constructorii cu venit brut peste £30.000 trebuie să trimită patru update-uri trimestriale plus Declarația Finală. Din 6 aprilie 2028 pragul scade la £20.000 — prinde practic orice constructor cu normă întreagă. Începe acum să te obișnuiești cu disciplina de a înregistra bonurile zilnic.

FAQ pentru constructorii români

Cum mă înregistrez pentru CIS?

Pe gov.uk → "Register as a CIS subcontractor". Ai nevoie de UTR (Unique Taxpayer Reference — codul de Self Assessment) și de un cont National Insurance number (NINO). Înregistrarea durează 10 minute online și e gratuită. După înregistrare, antreprenorul îți reține 20% în loc de 30%. Dacă lucrezi prin agenție, agenția poate fi contractorul pentru CIS — întreabă-i.

Trebuie să declar venitul UK în România?

Dacă ești rezident fiscal britanic (de obicei după 183 de zile petrecute în UK într-un an fiscal, sau dacă ai casa principală aici), nu trebuie să declari venitul UK la ANAF — UK e țara ta de rezidență fiscală. Există un tratat UK–România din 1976 care împiedică dubla impunere. Dacă ești rezident fiscal român (lucrezi câteva luni în UK și te întorci acasă), situația e mai complexă — vorbește cu un contabil. PocketReceipt te ajută cu evidența UK; pentru România, păstrează un contabil acasă.

Antreprenorul îmi reține 30% — ce să fac?

Înseamnă că ești neînregistrat pentru CIS. Înregistrează-te imediat pe gov.uk — durează 10 minute. Diferența de 10% (între 20% și 30%) reținută în plus se recuperează la Self Assessment ca refund. Dar e mult mai bine să fii înregistrat de la început — îți păstrează cash-flow-ul.

Lucrez prin agenție românească (sau britanică) — totul se schimbă?

Nu. Dacă agenția te plătește ca subantreprenor self-employed (nu ca angajat PAYE), agenția e contractorul pentru CIS — îți reține 20%/30% și depune statement-ul la HMRC. Tu rămâi self-employed și depui Self Assessment normal. Dacă agenția te plătește prin PAYE, ești angajat — nu mai e CIS, e Income Tax și NI reținut la sursă, primești P60 la sfârșit de an în loc de CIS statements.

Pot să-mi deduc costul cazării pe digs?

Da, dacă lucrezi peste 50 mile de casă și dormi acolo. Cazarea (chiria pe digs, B&B) și mâncarea pe perioada șederii sunt deductibile (Box 20 — Car, van and travel). Limita: regula 24 de luni (EIM32080). Dacă lucrezi continuu pe ACELAȘI șantier mai mult de 24 de luni, șantierul devine "locul tău normal de muncă" și cazarea nu mai e deductibilă. Pentru constructorii care fac proiecte de 3–6 luni pe șantier, regula nu se aplică — toate cazările sunt deductibile.

Cum primesc refund-ul de la HMRC?

Depui Self Assessment online până pe 31 ianuarie după sfârșitul anului fiscal. HMRC calculează diferența între impozitul datorat și suma reținută prin CIS. Dacă ai refund (de obicei £2.000–£4.000 pentru constructori), HMRC transferă banii în contul tău bancar în 2–6 săptămâni de la depunere. Depune declarația cât mai devreme (din aprilie–mai) — refund-ul vine repede în prima parte a verii, înainte de aglomerația de ianuarie.

Aplicația e gratuită?

Da, planul de bază e gratuit — 10 scanări AI pe lună, mileage tracking, prognoză CIS & impozit, export CSV/PDF. Planurile cu mai multe scanări (Essential și Professional) sunt afișate în App Store și Google Play. Pentru un constructor mediu care scanează 30–50 de bonuri pe lună, planul Essential e suficient.

Regulile HMRC pentru CIS

Cifrele din exemplul cu Adrian sunt ilustrative. Ratele fiscale folosite sunt cele oficiale pentru 2025–26: alocația personală £12.570, Income Tax basic rate 20%, Class 4 NIC 6% pe profit între £12.570 și £50.270 (2% peste). PocketReceipt este o aplicație de evidență — nu un contabil. Pentru sfaturi specifice situației tale, consultă un contabil înregistrat în UK.

Făcută pentru lucrătorii români CIS din UK.

Mileage GPS automat la șantier. Sold CIS în timp real. Captură rapidă pentru bonurile de PPE și scule. Prognoză refund. Export gata pentru contabil. Toate pe telefon, gratuit ca să începi.

Descarcă peApp Store Disponibil peGoogle Play

Întrebări? hello@pocketreceipt.co.uk — răspundem în română.